Reklamı Geç
saniyeli açılış
site en ust

BARAJ NE ZAMAN BİTECEK BİLİNMİYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BARAJ NE ZAMAN BİTECEK BİLİNMİYOR 
Abone ol
Samsun'un Salıpazarı ilçesine 2017'de yapılmasına karar verilen taşkınları ve sel felaketlerini önleyecek baraj projesinde, bir arpa boyu yol alınamadı. Aradan geçen yıllara rağmen projenin ancak yüzde 5'i tamamlanabild

Samsun'un aşırı yağışlarda risk bölgesi olarak gösterilen Ayvacık, Çarşamba, Terme ve Salıpazarı ilçelerini sel felaketlerinden koruyacak olan Salıpazarı Barajı'nın yapılmasına 2017 yılında karar verilmişti. Aradan geçen yıllara rağmen projede bir arpa boyu yol alınamazken, meydana gelen sel felaketlerinde can kayıpları ve milyonlarca liralık maddi hasar meydana geldi. 

NE ZAMAN BİTECEK BİLİNMİYOR 

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü'nün ihale ettiği 201 milyon 590 bin TL bütçeli baraj inşaatının yüzde 5’i tamamlandığı açıklandı. Bu zamana kadar gönderilen komik ödeneklerle gündeme gelen barajın 2022 yılı ve sonrası için derivasyon ve batardo imalatları tamamlanıp ve gövde dolgularına başlanması hedefleniyor. Barajın ne zaman biteceği ile ilgili net bir bilgi de paylaşılmadı. 

BARAJIN MALİYETİ 201 MİLYON LİRA 

201 milyon 590 bin TL proje bedelli işin 1540 ha sulama, 25,74 hm3 / yıl içme suyu ve taşkın riskini ortadan kaldırmada faydalı olacağını belirtiliyor. Temelden yüksekliği 68,67 metre olan barajın, toplam gövde hacmi 350 bin metreküp ve göl hacminin ise 16,13 hm küp olması hedefleniyor. Projede şu anda rolekasyon 2 yolu 1. kısımda kazı, dolgu ve reglaj çalışmaları ile taş duvar imalatları devam ediyor. Gövde sıyırma kazılarının yüzde 90'ı tamamlandı. Temel sondaj çalışmaları tamamlandı ve rapor onaylandı. Revize proje çalışmaları devam ediyor. Projenin 2022 yılı ve sonrası için hedefi derivasyon ve batardo imalatları tamamlanıp ve gövde dolgularına başlanması.  

İNŞAAT YILLAR SÜREBİLİR 

Salıpazarı Barajı projesi ile ilgili çekilen güncel fotoğraflarda, inşaatın bitmesinin yıllar alacağı düşünülüyor. Baraj inşaatı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'de devre olduğunu geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. 

NEDEN ÖNCELİK VERİLMİYOR?

Son yıllarda ise Ayvacık, Çarşamba, Terme ve Salıpazarı'nda meydana gelen sel felaketlerinde, can kayıpları yaşanmış ve milyonlarca liralık zarar meydana gelmişti. Barajın neden kentin öncelikli konuları arasında yer almadığı merak ediliyor.
 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
ÇABES FARKLI BAŞLADI! 22-69Önceki Haber

ÇABES FARKLI BAŞLADI! 22-69

BAŞKAN AKGÜL “İNSAN ODAKLI ÇALIŞYORUZ”Sonraki Haber

BAŞKAN AKGÜL “İNSAN ODAKLI ÇALIŞYORUZ”

Yorum Yazın

YOLCU OTOBÜSÜ DEREYE UÇTU! 2 ÖLÜ 14 YARALI
FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ
ÇARŞAMBA’DA KAZA!
BAŞKAN ERSOY KADIN ÇİFTÇİLERİ UNUTMADI
JANDARMA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
UYUŞTURUCU MADDE İMALATI! 1 GÖZALTI
MUHTAR ‘MAHALLE BÖYLE HİZMET GÖRMEDİ’
ÇARŞAMBA’DA SİVİL PERSONEL DENETİMİ
BAŞKAN AKGÜL BABASININ ADINA ANASINIFI YAPTIRDI
EMİN KAR KALP KRİZİ GEÇİRDİ
BAŞKAN AKGÜL'DEN BASIN TURU
BAŞKAN OSMA’YA TEŞKKÜR PLAKETİ
ÇARŞAMBA’DA KAZA! 3 YARALI
SALIPAZARI’NDA SÖYLEŞİ... KİTAPLAR BİZE NELER SÖYLER?
SALIPAZARI’NA TENİS KORTU
ÇARŞAMBA OSB'YE YATIRIMCI ARAYIŞI 
CHP’Lİ TEKCAN SALIPAZARI BARAJINI SORDU
SALIPAZARI’NDA KAZA! 5 YARALI
VALİ DAĞLI, 'ACELE EDİN, AŞI OLUN'
SAMSUN'DA BIÇAKLI KAVGA! TEDAVİ ALTINA ALINDI

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar