OTO KARADENİZ

CHP’DEN GÜLSAN SANAYİ ESNAFINA ZİYARET

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP’DEN GÜLSAN SANAYİ ESNAFINA ZİYARET
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel Gülsan Sanayi Sitesi’nde yaşanan Kamulaştırma ve Taşınma mağduriyetleri ile ilgili esnaf ziyaretlerini yaptı.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel İl Başkan Yardımcıları Nizam Akman, Eyüp Odabaş, Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay ve İlçe Yöneticileri Son günlerde SAMSUN kamuoyu gündemine tekrar gelen GülsanSanayi Sitesi’nde yaşanan Kamulaştırma ve Taşınma mağduriyetleri ile ilgili esnaf ziyaretlerini yapıp ardından esnafın dertlerini dinledi.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel burada yaptığı açıklamada;

Yıllardır kaldırılması gündemde olan GülsanSanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, Kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesinin önerisi kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadımToybelen mevkii taşınma alanı olarak tespit edilmiştir.

Açıklanankanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayii sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediye iş birliğine devir edilmiş,asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir.

Gülsan Sanayi Sitesinde belirlenen kamulaştırma bedeli 2000 tl/m2 dir.Yani ortalama 100m2’lik bir dükkâna TOKİ  200 Bin TL Şehrin son kupon arazisinde para ödenmek isterken, Toybelen de aynı metrekare de olan dükkânı 344 Bin TL esnafa alacaksınız dayatması yapmaktadır.

TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi,kurulan kooperatifi devre dışı bırakmış yapılan binalar esnafın görüş ve önerileri alınmadan ben yaptım siz kullanacaksınız söylemi ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca eski kararda Toybelen den dükkân alacakların Gülsan da esnaf olma şartı varken.344 Bin TL ye almaz iseniz başkasına satarız diye esnafa aba altından sopa gösterilmektedir.

KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM

Biz Toybelen de kimlerin O arsaları köylüden kaç paraya kapatıldığını biliyoruz.Pandemi sürecinde esnaf can çekişiyor. Geç değil gelin esnafımızı dinleyin.Ben yaptım oldu anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz.Gülsan’ın mevcut yerini biçtiğiniz değerin onlarca katına ranta açar iken esnafımızı ezmeyin. Binlerce esnafın,ustanın, çırağın, mal sahibinin, kiracının hakkına sahip çıkın" dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
GAZETECİLERDEN BAŞKAN DOĞAN’A ZİYARETÖnceki Haber

GAZETECİLERDEN BAŞKAN DOĞAN’A ZİYARET

OTOMOBİL AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPTI! 3 YARALISonraki Haber

OTOMOBİL AYDINLATMA DİREĞİNE ÇARPTI! 3 Y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar