OTO KARADENİZ

ŞEKER FABRİKASI ARAZİSİ OSB’YE DEVREDİLDİ!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ŞEKER FABRİKASI ARAZİSİ OSB’YE DEVREDİLDİ!
Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bugüne kadar gelinen aşama ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, “2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası arazisinin 822 dekarlık alanının SB tüzel kişiliği mülkiyetine devredildiğini açıkladı.

Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundan bugüne kadar gelinen aşama ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, “2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası arazisinin 822 dekarlık alanının yapılan başvuru üzerine Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere tahsis edilerek OSB tüzel kişiliği mülkiyetine devredildiğini açıkladı. Vali Dağlı, ayrıca Çarşamba OSB’nin imar planı 23.10.2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını belirtti.

Vali Dağlı, Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi hakkında şu açıklamayı yaptı:

OSB’nin kurulacağı alan Samsun il merkezine 37 km, Çarşamba Uluslararası Havalimanına 20 km, Samsun Limanına 39 km, demiryolu istasyonuna 37 km mesafede olup, Samsun-Ayvacık devlet karayolu kenarında yer almaktadır. OSB’nin kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına, Samsun Merkez OSB ve Sanayi Sitelerine yakın olması, konumu itibarıyla OSB’yi çok cazip hale getirmektedir. Ayrıca tüm bu fırsatların dışında OSB’nin kurulacağı zeminin düz olması yatırımcılarımız için bir başka avantajdır.

Kanalizasyon, içme suyu, yol ve elektrik gibi altyapı projelerinin hazırlıklarına başladık. OSB içerisinde faaliyet gösterecek olan yatırımcıların elektrik ihtiyacının ekonomik ve kesintisiz şekilde karşılanması için trafo merkezi kurulması amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ile görüşmelerimiz de devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi alanında gerekli düzenlemeler ve temizlikler yapılarak, alan altyapıya hazır hale getirilmiştir. 2021 yılı içerisinde ihalesinin yapılmasına müteakip Mart ayında arazide altyapı işlerinin yapımına başlanılmasını öngörmekteyiz. Ayrıca parselasyon planının hazırlanmasında da sona yaklaştık. Önümüzdeki günlerde ön tahsislerin değerlendirmesini yaparak altyapı ile sanayi tesislerinin inşaatlarının eş zamanlı olarak başlamasını planlıyoruz.

Organize Sanayi Bölgesi konumu itibari ile yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmiş ve planlanan sanayi parselinin 3 katı kadar talep alınmıştır. OSB’de ihracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firma ve sektörlerin bulunmasına özen göstereceğiz. Çarşamba Organize Sanayi Bölgemiz, başta Çarşamba İlçemiz olmak üzere ilimizin tamamında üretim ve istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Vali Dağlı, yatırımcıların teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla da OSB parselleri arasında bulunan alana meslek lisesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldığını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
SAMSUN’DA GASBÇI İKİ KİŞİ YAKALANDI!Önceki Haber

SAMSUN’DA GASBÇI İKİ KİŞİ YAKALANDI!

SMA'LI ÇOCUKLAR İÇİN TALİMAT VERDİSonraki Haber

SMA'LI ÇOCUKLAR İÇİN TALİMAT VERDİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar